Ekonomi

7 Bin 500 Liranın Üzerinde Maaş Alan Emeklilere Zam Yapılacak mı? Detaylar Ortaya Çıktı

Emekliler için beklenen zam haberleri sonunda geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesi yönündeki açıklamasının ardından, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilerin durumu merak konusu oldu. Peki, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler ne yapacak? İşte detaylar…

Emekli Maaşına Zam!

En düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu bu artış, milyonlarca emekli için bayram öncesi bir müjde niteliği taşıyor.

Zam, Hazine yardımı şeklinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından, bu düzenleme için bir yasa teklifi hazırlanması bekleniyor. Önceki uygulamalar çerçevesinde temel emekli maaşlarına bir artış yapılmayacak. Aradaki fark Hazine yardımı şeklinde karşılanacak.

7 bin 500 liranın üzerinde maaş alanlara zam yok Peki, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler ne yapacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler için herhangi bir zam açıklaması yapmadı.

Örnek olarak, aylık geliri 5 bin 500 lira olan bir emekliye 2 bin lira zam yapılacakken, 7 bin 499 lira aylık alan bir emekliye sadece 1 lira zam yapılacak. Aylık geliri 6 bin 500 lira olanlar bin TL zam alacakken, 7 bin lira alanlar ise 500 TL zamla yetinecek. Ancak aylık geliri 7 bin 501 lira olan bir emekli hiçbir zam alamayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu