Ekonomi

Diyarbakır’da Çiftçi ve Arıcılara Son 4 Yılda 12,5 Milyon TL Destek Sağlandı!

Diyarbakır’da, Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ortaklığında gerçekleştirilen “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Projesi” kapsamında son 4 yılda çiftçilere ve arıcılara toplamda 12,5 milyon TL destek sağlandı. Bu destekler, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin ve arıcılığın geliştirilmesine önemli katkılar sunmaktadır.

Çiftçilere Yönelik Destekler

2021 yılında gerçekleştirilen “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Projesi” ile Diyarbakır’da 278 üreticiye toplamda 800 bin TL destek sağlandı. Aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle 162 arıcıya da 4 bin 50 arılı kovan dağıtımı gerçekleştirildi. Son 4 yılda çiftçilere ve arıcılara sağlanan toplam destek miktarı ise 12,5 milyon TL oldu.

Vali Ali İhsan Su, konuşmasında Diyarbakır’ın hayvancılık konusunda Türkiye’de önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Su, son 4 yılda yem bitkilerini desteklemek amacıyla 12,5 milyon TL değerinde destek sağlandığını vurgulayarak, “Diyarbakır, her sektörde büyük bir potansiyele sahiptir. Hayvancılık konusunda Türkiye’nin önde gelen illerinden birisidir. Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan varlığıyla önemli bir potansiyele sahiptir. Hayvancılığın geliştirilmesi için yem bitkileri büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda son 4 yılda yaklaşık 12,5 milyon TL değerinde çiftçimize destek sağladık” şeklinde konuştu.

Arıcılara Yönelik Destekler

Vali Su, Diyarbakır’ın arıcılık alanında da önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. İl genelinde son 20 yılda arıcılık faaliyetlerinin önemli ölçüde geliştiğini belirten Su, “Yaklaşık 20 yıl önce ilimizde 30 bin arı kovanı bulunuyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise yaklaşık 900 çiftçimiz arıcılıkla uğraşmakta ve 150 binden fazla kovana sahip durumdayız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu