Otomobil

ÖTV Matrah Düzenlemesi İle Araç Fiyatlarında Büyük İndirimler! Sıfır Araçlarda Büyük İndirim!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamasına göre, sıfır araç almak isteyenler ve otomobil sektörü temsilcileri merakla bekledikleri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yerine ÖTV matrah düzenlemesi yapılacağını öğrendiler. Ancak, bu düzenleme sayesinde araç fiyatlarının da düşeceği belirtildi. Peki, araç fiyatları ne kadar düşecek? İşte ÖTV matrah düzenlemesiyle ilgili merak edilenler ve örnek hesaplama tablosu…

ÖTV Matrahı Nedir?

ÖTV matrahı, sıfır otomobillerde vergisiz fiyatı temsil eder. ÖTV matrahı dilimleri 2016 yılında oluşturulmuştur ve amaç, 1600 cc altındaki araçlarda lüks, orta ve ekonomik sınıf araçlara uygulanacak vergi oranlarını farklılaştırmaktır.

Covid-19 pandemisi nedeniyle küresel düzeyde artan araç talebi, çip krizi ve enflasyon gibi faktörler, ani fiyat artışlarına yol açtı. Bu nedenle, yıl başında matrah geçişlerinde ani fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla yüzde 45, 50, 60, 70 ve 80 olmak üzere 5 farklı basamak oluşturuldu.

Ancak, dünya genelindeki araç fiyatlarındaki artışlar devam edince, yıl içinde hemen hemen tüm sıfır araçlar yüzde 70 ve 80’lik ÖTV dilimine girdi. Bu durum, ÖTV matrah düzenlemesi ihtiyacını ortaya çıkardı.

ÖTV matrahını daha iyi anlamak için örnekler verelim. Diyelim ki, vergisiz fiyatı 150 bin TL ve 200 bin TL olan iki araç düşünelim. İlk araç yüzde 50, ikinci araç ise yüzde 70’lik ÖTV dilimine girer. Araç fiyatı hesaplanırken önce fiyat, ÖTV vergi oranıyla çarpılır ve ardından yüzde 18 KDV eklenerek satış fiyatı belirlenir. Yani, çıplak fiyatı 150 bin TL olan aracın bayi satış fiyatı 265 bin 500 TL, çıplak fiyatı 200 bin TL olan aracın bayi satış fiyatı ise 401 bin 200 TL olur.

ÖTV İndirimi Olmaksızın Araç Fiyatları Düşüyor

Bu durumda,

ÖTV matrah düzenlemesiyle araç fiyatlarında büyük bir değişim yaşanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle yapılan bir toplantıda sektöre ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Bu toplantıda, ÖTV matrah düzenlemesinin sektöre olumlu etkileri üzerinde duruldu.

ÖTV matrah düzenlemesi, araç fiyatlarının daha makul seviyelere inmesini sağlayacak. Özellikle yüksek ÖTV dilimlerine giren araçlarda bu düzenleme, ciddi fiyat avantajları sağlayacak. Bu sayede sıfır araç almak isteyenlerin daha uygun fiyatlarla araç sahibi olması mümkün olacak.

ÖTV Matrah Düzenlemesinin Getireceği Avantajlar

Araç satışlarını artırabilir ve otomotiv sektörüne canlılık kazandırabilir. Ayrıca, bu düzenlemeyle birlikte ikinci el araç piyasasında da etkiler gözlenebilir. Araç fiyatlarının düşmesiyle birlikte, ikinci el araçların da fiyatlarında bir düşüş yaşanabilir.

ÖTV matrah düzenlemesinin ne kadarlık bir indirime yol açacağı henüz net olarak belirlenmemiş olsa da, yapılan hesaplamalara göre ciddi bir fiyat düşüşü beklenmektedir. Özellikle yüksek fiyatlı araçlarda bu indirimlerin etkisi daha fazla hissedilecektir.

Sonuç olarak, ÖTV matrah düzenlemesiyle birlikte araç fiyatlarında düşüş beklenmektedir. Bu düzenlemeyle birlikte sıfır araç almak isteyenlerin daha uygun fiyatlarla araç sahibi olması mümkün olacak. ÖTV matrah düzenlemesi, otomotiv sektörüne hareketlilik getirecek ve araç satışlarını olumlu yönde etkileyecektir. Yakın zamanda resmi açıklamaların yapılmasıyla, ÖTV matrah düzenlemesinin detayları ve etkileri daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu